Mój przyjaciel..Strach

„Odwaga to panowanie nad strachem a nie brak strachu“ (M.Twain)

 

 

Jeszcze Ci tego nie mówiłam, ale od kilku lat realizuję swój prywatny plan oswajania strachu. Każdego roku robię coś czego się boję i …dalej się boję ale ten strach mnie nie blokuje. Potrafię nad nim zapanować. Pozbyłam się już lęku przed głęboką wodą – do 33roku życia nie pływałam ;). Pożegnałam lęk wysokości – latam na paralotni. A ostatnio pozbyłam się lęku przed zimnem – mogę siebie nazwać morsem, bo cały sezon zimowy raz w tygodniu spędzałam czas w zimnej rzece. I jeszcze kilu strachów się pozbyłam, ale nie chcę Cię sobą zbyt zajmować.

 

Każdy z nas się czegoś boi. Zwykle nawet kilku rzeczy. Strach potrafi nas ochronić przed niebezpieczeństwem. Odważny człowiek potrafi utrzymać swój strach w ryzach i stawić mu czoła, bądź zadziałać wbrew niemu.

 

Ludzie często bojąc się porażki nie podejmują działań, odrzucają szanse, mówią „nie potrafię“ zamiast „boję się“. Sami powstrzymują się przed działaniem. Arystoteles opisał odwagę jako złoty środek między tchórzostwem a nadmierną porywczością. Nauczał, że aby rozwinąć w sobie jakąś cechę, której nam brakuje, musimy zachowywać się tak, jakbyśmy już ją posiadali, i wykazywać się nią zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba. Dlatego, czując strach z naciskiem powtarzaj sobie „potrafię to zrobić/dam radę“. Osłabisz afirmacjami swój strach i dodasz sobie pewności siebie.

Dobrym sposobem na pozbycie się strachu jest stawienie mu czoła. Postanowienie, że nie będzie unieszczęśliwiał nas ani minuty dłużej. Kiedy zidentyfikujesz swój strach i zmusisz się do konfrontacji z nim, stanie się on mniejszy i łatwiejszy do opanowania. Jeżeli będziesz unikać sytuacji lub osób, które budzą twój lęk, tylko go pogłębisz.

Masz ochotę na kilka pytań?

  • Wymień 3 swoje największe lęki w życiu. Czego one dotyczą?
  • Co byś zrobił, w każdej z tych sytuacji, gdyby dano ci gwarancję pełnego powodzenia. Jakie działania byś podjął?
  • Co zawsze chciałeś zrobić, ale bałeś się nawet spróbować? Czy zachowałbyś się inaczej, gdyby zagwarantowano ci sukces?
  • W których trzech sferach życia i pracy doświadczasz najsilniejszego leku przed porażką i przegraną? Jakie kroki mógłbyś podjąć, żeby natychmiast stawić czoła temu lękowi i się go pozbyć?
  • W których trzech sferach życia doświadczasz najsilniejszego lęku przed krytyką, odrzuceniem, ośmieszeniem? Jak mógłbyś przeciwstawić się tym lękom i przezwyciężyć je?
  • Jak wielki cel byś sobie wyznaczył, gdybyś wiedział, że musi się udać?
  • Co byś zmienił w swoim życiu, gdybyś miał 20 mln na koncie i tylko 10 lat życia?

I na koniec: Jak swój strach oswoisz w najbliższym tygodniu?

Trzymam kciuki ;)))

OR