Jesteś odpowiedzialny za siebie

 

Uwaga! Zaraz przeczytasz niewygodną prawdę …

 

To ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie twoi rodzice, nie twoje doświadczenia, nie twoje geny. Ty. Za wszystko co dzieje się w twoim życiu jesteś odpowiedzialny ty. Za wszystko co czujesz jesteś odpowiedzialny ty. Za wszystko co robisz jesteś odpowiedzialny ty. Za wszystko co myślisz jesteś odpowiedzialny ty.

 

Często podłożem negatywnych emocji, a zwłaszcza złości, jest nasza skłonność do obwiniania kogoś lub czegoś za nieprzyjemności, które nas spotkały. Obwiniamy innych, okoliczności, a siebie usprawiedliwiamy. Przestań to robić. Zacznij brać odpowiedzialność za to kim jesteś, kim się stajesz, oraz za to, co ci się w życiu przytrafia. Nawet jeżeli nie jesteś bezpośrednio odpowiedzialny za jakieś wydarzenie (np. klęskę żywiołową), to odpowiadasz za swoje reakcje, za to co robisz i co mówisz w tamtej chwili.

 

Winić jest łatwo. Krytykować też. Wymaga to najmniejszego wysiłku. To takie pójście po najmniejszej linii oporu. I do tego można się czuć ofiarą i…atakować dalej. To generuje samonapędzającą się pętlę negatywnych emocji. By ograniczyć ich ilość, warto zdać sobie sprawę z tego, że to, co czujemy jest pewnym wyborem, za który to my jesteśmy odpowiedzialni. Ty odpowiadasz za to, co czujesz.

 

Istnieje bezpośredni związek między przejmowaniem odpowiedzialności a ilością kontroli jaką masz nad swoim życiem. Im więcej odpowiedzialności przyjmiesz, tym silniejsze będzie twoje poczucie kontroli nad życiem. Nie chodzi tutaj o obwinianie siebie.

 

Możesz szukać wymówek albo iść do przodu. Decyzja należy do ciebie.

Bierz więc odpowiedzialność za daną sytuację. Nie marudź. Nie narzekaj. Podejmuj działanie, kiedy pojawiają się trudności. Postanów, że nie będziesz się złościł czymś na co nie masz wpływu, czego nie zmienisz, bo „Gdy odwracasz głowę w stronę słońca, cień pada za Tobą“ (H.Keller).

 

Weź 100% odpowiedzialności za to co czujesz na siebie. Weź odpowiedzialność za swoje reakcje na siebie. I zrób coś.

Antidotum na złość i zmartwienia jest podjęcie świadomego działania na rzecz realizacji swoich celów. Najpierw podejmij jednak decyzję, że zapanujesz nad swoimi emocjami, myślami i czynami, a następnie przejdziesz do pracy nad rzeczami, które są dla ciebie ważne.

 

Teraz twoja kolej 😉

  • Wybierz jakąś osobę lub sytuację z przeszłości, które sprawiają, że czujesz się ciągle dalej nieszczęśliwy. Zastanów się w jakim stopniu ponosisz odpowiedzialność za to, co się stało.
  • Wybierz jedną osobę z przeszłości, na którą wciąż jesteś zły i postanów całkowicie jej wybaczyć, to co zrobiła.
  • Przyjmij pełną odpowiedzialność za swoją sytuację finansową i przestań obwiniać innych za swoje problemy finansowe. Jakie kroki podejmiesz, by znaleźć wyjście z tej sytuacji?
  • Przyjmij pełną odpowiedzialność za swoją sytuację rodzinną a następnie podejmij działania, żeby poprawić relacje, w których dotychczas występowały problemy.

To ty nadajesz znaczenie i choć nie możesz kontrolować wszystkiego, co wokół ciebie się dzieje, to możesz decydować o tym jak to będziesz przeżywał.

Powodzenia ;)))

OR