ZRÓB TRZY KROKI.

Masz poczucie, że śpieszysz się i tak naprawdę nie wiesz czy biegniesz w dobrym kierunku? Zastanawiałeś się kiedyś, w którą stronę podążasz zawodowo i prywatnie? Które umiejętności są Ci przydatne, by zrealizować to, czego pragniesz? Które z nich warto rozwinąć? Które możesz wykorzystać tu i teraz, a którym warto poświęcić czas, aby w przyszłości wsparły Cię w osiągnięciu założonego celu? Jeszcze tego nie zrobiłeś? To już najwyższy czas, ponieważ to najcenniejsza wartość jaką mamy – CZAS –  i dlatego warto wykorzystywać ją mądrze.

PRZYGOTOWANIE

Dobry plan to bezapelacyjnie najważniejsza część tego zadania. Tak, słyszałeś to zapewne wielokrotnie, ale czy go przygotowałeś? Bardzo często w tym miejscu niestety pada odpowiedź NIE. Dobry plan jest jak niezawodny przewodnik, pozwala wybrać aktywności, zachowania i podjąć działania, które doprowadzą Cię tam dokąd zmierzasz. To jak podręczna mapa, która ułatwia podróżowanie. Owszem możesz podróżować bez mapy i łapać każdy dzień spontanicznie, wykorzystując przy tym nadarzające się szanse. To sprawdza się od czasu do czasu, ale nie w przypadku planu na życie. Zastanów się, co chcesz zrobić, zobaczyć, przeżyć i… podążaj świadomie w kierunku, jaki pozwoli Ci poczuć spełnienie. Nie zabraknie w tym planie miejsca na naturalną spontaniczność, ale co ważne pozwoli nie tracić C energii tam gdzie jest to niekonieczne. Budujesz dzięki temu w sobie przekonanie, że dobrze wykorzystujesz swój czas. Chodzi tu przecież o twoje życie, jakkolwiek może to brzmi górnolotnie.

WDROŻENIE

Jak zacząć? Prosto. Zatrzymaj się i zastanów:

 • Gdzie chcesz być? jakie jest twoje przeznaczenie?
 • Zaplanuj ścieżkę, która doprowadzi cię tam gdzie chcesz być – rysuj maluj pisz buduj, cokolwiek pomoże Ci rozpisać plan i podzielić na kroki
 • Pomyśl o przeszkodach, które mogą się pojawić na twojej drodze
 • Pomyśl o swoim ‚długofalowym planie’ czyli po co chcesz robić? jakie nada to Twojemu życiu znaczenie?

Możesz położyć się na trawie, usiąść pod drzewem lub gdziekolwiek tam, gdzie czujesz się dobrze, z kubkiem herbaty czy kawy i poświęć trochę czasu na ‚burzę mózgu’ sam na sam. Możesz pisać lub rysować, wybierz taką formę zapisu, jaka pozwoli Ci skupić pełną uwagę na sobie i uporządkować myśli. Nie zadaniom, nie obowiązkom, nie palącym sprawom – swojemu życiu. Nazwij swoje pragnienia, wartości, narysuj siebie tu i teraz i gdzie chciałabyś się znaleźć za rok, za dwa i pięć.

Plan powinien zawrzeć w sobie stwierdzenia i określenie przyszłej rzeczywistości oraz sposobu na realizację.

DO DZIEŁA

Czy już wiesz gdzie chcesz być w przyszłości? Pomyśl o sobie w miejscu, pracy, o życiu rodzinnym, o związku, o doskonaleniu samego siebie, o swoich talentach. Pomyśl następnie o tym wszystkim w szczegółach, bardzo skrupulatnie z uważnością na siebie, na swoje potrzeby, wrodzone zdolności. Odważ się myśleć o sobie najlepiej jak potrafisz i samemu zaplanować swoje cele i życie. Jeśli tego nie zrobisz Ty, to zapewne ktoś zrobi to za Ciebie, wykorzystując Twój potencjał i Twój czas do realizacji swoich celów. Tego chyba nie chcesz?

Przejdź przez poniższe pytania. Może zająć ci to kilka minut lub kilkanaście godzin. Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz!

 • Czego  tak naprawdę chcę od życia? jaki jest mój prawdziwy cel istnienia?
 • Jaką osobą chcę być? jakie są moje wartości? kim jestem i kim chcę być w przyszłości?
 • Co chcę wnieść i urzeczywistnić w tym świecie?
 • Jakie mam cele i ambicje?
 • O czym marzę?
 • Czy to co teraz robię prowadzi mnie tam gdzie chcę się znaleźć?

I jeszcze kilka pytań:

 • Z jakiego powodu tego chcę?
 • W jaki sposób chcę osiągnąć to co planuję?
 • Jakie są potencjalne ryzyka i trudności?
 • Jak chcę sobie poradzić z trudnościami? Co zrobię gdy się pojawią? Jaki mam „plan B”?

Dobrze jeśli twój plan będzie szczegółowy. Przykładowo, jeśli planujesz nauczyć się języka japońskiego, ponieważ na tamtym rynku widzisz możliwość realizacji zawodowej, warto byś podjął decyzje gdzie i kiedy podejmiesz naukę. Doświadczenie już pokazało wielokrotnie, że sposób na realizację celów zawsze się znajdzie, ważne aby umieć go odpowiednio nazwać. Czyli musisz wiedzieć CO zanim poszukasz odpowiedzi JAK.

EWALUACJA

Planowanie wbrew pozorom nie jest trudne. Usiądź, zastanów się, zapisz. Znacznie trudniejsze jest wytrwanie w jego wdrożeniu i konfrontacja czy działa. Ważne jest wracanie do niego, aby się przekonać czy wciąż go realizujesz. Jeżeli nie zawsze możesz wrócić lub jeśli z jakiegoś powodu obrany plan nie prowadzi do osiągnięcia tego, czego pragniesz – to możesz go zmienić. Zaprojektować od nowa i zacząć działać! Pamiętaj, że robienie tego samego i oczekiwanie innych rezultatów jest objawem ‚szaleństwa’, więc jeśli widzisz że coś nie działa, nie przynosi oczekiwanych przez Ciebie rezultatów – zmień swoje działanie.

Marzenia same się nie realizują, one potrzebuję Twojego świadomego działania! Powodzenia!!!!

OR